Dnia 10 marca 2020 r. w Górze Kalwarii odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Punktu Zamiejscowego Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Obie placówki mieszczą w wyremontowanym przez Powiat dawnym budynku łączności na terenie byłej jednostki wojskowej.

W ostatnim czasie budynek przy ul. Saperów 3 zmienił się nie do poznania. Pojawiła się nowa elewacja oraz dach. W środku zamontowano windę i wykonano nowe ściany działowe. Wyremontowano klatkę schodową, założono instalację CO i elektryczną. Wykonano także niezbędne prace tynkarskie, malarskie i glazurnicze. Uprzątnięto również i zagospodarowano teren wokół budynku oraz ułożono chodniki. Całkowity koszt remontu wyniósł prawie 4 mln zł.

W trakcie uroczystości Ewa Lubianiec, członek Zarządu Powiatu podkreśliła, że cieszy się, że obi placówki mogą funkcjonować w tak komfortowych warunkach. – Widziałam ten budynek wcześniej, przed remontem i naprawdę jestem pod wrażeniem zmian, które tu zaszły. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli tchnąć nowe życie w to miejsce.

Dzięki nowej siedzibie obie placówki będą mogły bardziej rozwinąć skrzydła. – Nasza stara siedziba na ks. Sajny jest już zbyt mała jak na nasze potrzeby. Dzięki tej przeprowadzce mogliśmy zwiększyć liczbę uczestników z 16 do 32 – mówi Łukasz Owczarek, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dodaje, że w starym lokalu zostaje galeria i pomieszczenia, gdzie będą szkolić się osoby prawie samodzielne -„krok przed pracą” . W nowym miejscu, przy Saperów, będą prowadzone terapie. Zdaniem Łukasza Owczarka nowo otwarta placówka jest jedną z najnowocześniejszych na Mazowszu. – Wszystko jest idealnie zaprojektowane. Sale są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Każdy szczegół, np. umywalki i łazienki, jest tam, gdzie być powinien – cieszy się kierownik WTZ. Warsztaty Terapii Zajęciowej są obecne w Górze Kalwarii od 2103 roku. Prowadzi je Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Radości nie kryje również Bożena Małkowska-Baranowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. – W Górze Kalwarii jesteśmy od 1993 roku. W tym czasie kilkakrotnie zmienialiśmy adres. Cieszę się, że ta wędrówka w końcu się skończyła – mówi. Podkreśla, że przy Sajny były tylko trzy gabinety, a w nowym lokalu jest ich aż sześć. – Tutaj jest winda, jest toaleta dla niepełnosprawnych i mamy własną, bardzo dobrze wyposażoną salę do integracji sensorycznej. Są też gabinety z prawdziwego zdarzenia: po dwa dla psychologów i pedagogów oraz jeden dla logopedy – wylicza. Dodaje, że dzięki większemu lokalowi możliwe będzie zwiększenie kadry placówki, co oznacza większą liczbę osób, którym placówka będzie w stanie pomóc.


     

     

       

      

 

Skip to content